with Brak komentarzy

Czy Twoje zwierzę boi się huku fajerwerków, a koniec roku kojarzy się Ci przede wszystkim z jego niesamowitym lękiem? Czy wiesz, że nieopanowane stany lękowe mogą nawet zagrażać życiu zwierzaka? Czy umiesz mu pomóc? Fobia dźwiękowa to choroba, którą można leczyć objawowo, niwelując objawy oraz przyczynowo odwrażliwiając zwierzę na bodźce powodujących ataki paniki. Przeczytaj koniecznie, jak się zachować by nie pogłębiać problemu i jak możesz pomóc swojemu psu/kotu w miarę spokojnie przetrwać okres noworoczny. Wiele porad ma także odniesienie do lęku przed burzą.

 

Fobia dźwiękowa jest chorobą, którą można (i należy) leczyć!

 

Fobia dźwiękowa objawia się w wieloraki sposób:Przestraszony pies

 • przyspieszony oddech/dyszenie,
 • drżenie
 • rozszerzone źrenice (strach ma wielkie oczy)
 • ślinienie się
 • chowanie się, szukanie kryjówki (wchodzenie do szaf, łazienek, wpychanie pod kołdrę)
 • szukanie opiekuna (wchodzenie na kolana)
 • niespokojne krążenie po domu,
 • próby ucieczki z domu (wygryzanie drzwi, rzucanie się do okien)
 • oddawanie kału/moczu w domuPrzestraszone koty
 • wokalizowanie
 • pozorne nieposłuszeństwo (niereagowanie na komendy)
 • zachowania obsesyjne (wylizywanie się/wygryzanie)
 • wzmożona agresja wśród dotąd zgodnie żyjących zwierząt.

Zwierzęta (także dzikie) bojąc się niezrozumiałych dla nich dźwieków, wykazują powyższe objawy w wiekszym lub mniejszym natężeniu. Każde traumatyczne przeżycie może potęgować objawy fobii w kolejnych incydentach. Nasilona fobia zagraża życiu zwięrzęcia!

Jeśli Twoje zwierze wykazuje któreś z powyższych objawów, przeczytaj poniżej jak możesz mu pomóc!

 

 

 

Kluczowe jest zachowanie właściciela!

Niestety bardzo często nieświadomie pogłębiamy lęk zwierzęcia, starając się w naszym mniemaniu je uspokoić!

 

 1. Nigdy nie pocieszaj (nie głaszcz, nie uspakajaj słownie) – to zachowanie dla zwierzęcia jest pochwałą i oznaką, że postępuje właściwie.
 2. Nigdy nie krzycz, nie mów podniesionym tonem, nie bij – dla psa/kota twoje zdenerwowanie jest dowodem, tego że jest się czego bać!
 3. Wiemy, że to trudne, ale najlepszym rozwiązaniem jest całkowite ignorowanie zwierzęcia i sytuacji. Nie patrz na zwierzę, nie mów do niego. Jeśli opiekun jest spokojny i nie przejmuje się sytuacją, dodaje swojemu zwierzęciu otuchy i pewności, że sytuacja nie jest tak dramatyczna.
 4. Staraj się wyglądać na zrelaksowanego i szczęśliwego, nawet przesadnie.
 5. Spróbuj zachęcić zwierzę do ulubionej zabawy. Jeśli się przyłączy – super! jeśli nie – nie próbuj go do tego zmuszać.
 6. Spacery ogranicz do minimum! Niestety, ale przez głupotę fajerwerkowiczów wiele spłoszonych zwierząt ginie pod kołami aut lub ucieka w popłochu. Dopilnuj, by pies miał przy obroży adresówkę i zdecydowanie doradzamy w okresie świąteczno-noworocznym wychodzenie na spacery na podwójnym zapięciu obroża/szelki. Jeśli twój kot wychodzi na dwór, dla jego własnego bezpieczeństwa przetrzymaj go w domu Sylwestra. Jeśli masz psa podwórkowego – zabierz go koniecznie do domu lub zamknij w bezpiecznym pomieszczeniu!

 

O co zadbać w otoczeniu zwierzęcia?

 

 1. Włącz (nie za głośno!) muzykę lub telewizor, by zagłuszyć nieco odgłosy wystrzałów, ale nie na tyle by zestresować decybelami zwierzę. Naukowcy udowodnili, że muzyka poważna uspakaja i relaksuje zwierzęta, a heavymetalowa pobudza.
 2. Udostępnij kryjówkę! Zwierzęta bardzo lubią się chować w łazience/szafach/pod łóżkami. Pozwól na to, nie zamykaj na drzwi do łazienki, zamiast tego wrzuć koc do wanny. Jeśli wiesz, że to miejsce zwierzę wybierze, uchyl szafę, pozwól mu się schronić pod kołdrą. Czasem wystarczy narzucić koc na stół i stworzyć prowizoryczne schronienie.
 3. Pamiętaj, że fajerwerki/burza to nie tylko dźwięk, lecz także błyski. Zasłoń szczelnie okna. Uszczelnij kocem, o ile istnieje taka potrzeba. Jeśli Twoje zwierzę preferuje jedno pomieszczenie, zacznij zasłaniać tam okna już na parę dni wcześniej.
 4. Feromony – warto je włączyć. Psie feromony Adaptil imitują substancje uspokajające naturalnie uwalniane przez karmiące suki. Feromony te uspokajają szczenięta, poprzez zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i dodanie otuchy w sytuacji nowych doświadczeń i nieznanego środowiska. Badania dowiodły, iż syntetyczne analogi psich feromonów uspokajających (D.A.P.®) pomagają nie tylko szczeniętom, ale posiadają kojący wpływ także na dorosłe psy. Feromony występują pod postacią obroży, sprayów i dyfuzorów do kontaktów pod nazwą Adaptil. Kocie feromony naturalnie wydzielane są przez gruczoły policzkowe i jest to substancja, którą kot zaznacza swoje bezpieczne terytorium i lubiane miejsca. Na rynku dostępne są obroże, spraye i dyfuzory zawierające syntetyczny odpowiednik feromonów policzkowych pod nazwą rynkową Feliway.
 5. Czy wiesz, że istnieją kamizelki przeciwlękowe dla psów i kotów? Rozważ także ich zastosowanie. Anxiety Wrap lub Thundershirt są dostępne już na polskim rynku. Ich skuteczność jest potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi i to nie tylko w przypadku fobii dźwiękowych, ale wszystkich stanach wzbudzających niepokój psa czy kota.

Kamizelka przeciwlękowa dla psa i kotaFeliway Adapkryjówk

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie suplementów diety i leków

 

Podstawową zasadą jest rozpoczęcie podawania wszelkich środków nim pojawi się lęk!  W niektórych
wypadkach oznacza to podawanie już w okresie świątecznym. Na rynku jest wiele preparatów w formie suplementów diety, które można bezpiecznie stosować. Syropy, zawiesiny, tabletki. Bogate w kazozepinę, wyciągi ziołowe, tryptofan, wit z gr. B. W miernych stanach lękowych, specyfiki te podawane te regularnie w okresie medications-342461_640okołonoworocznym pozwalają zwierzęciu bez większego stresu przetrwać ten czas.

Przy nasilonych fobiach wymagana jest farmakoterapia. Leków i protokołów ich podawania jest wiele, a prowadzący Twoje zwierzę lekarz weterynarii po badaniu ogólnym i przeprowadzeniu wywiadu dobierze odpowiedni. Nieraz stosusuje się terapie łączone między lekami, suplementami diety.

NIE PODAWAJ SWOJEMU ZWIERZĘCIU ŚRODKÓW Z ACEPROMAZYNĄ!!!

Acepromazyna swojego czasu była bardzo popularna i dostępna w formie żeli czy tabletek i zalecania jako środek „na Sylwestra”. Badania jednak ewidentnie udowodniły, że:

 • nie ma działania przeciwlękowego
 • działa paraliżująco na mięśnie, lecz nie wyłącza świadomośći, przez co zwierze staje się niewolnikiem ciała, nad którym nie ma kontroli
 • nasila wrażliwość na dźwięki!

Nie rób tego swojemu zwierzakowi!

Modyfikacja behawioralna, czyli przeciwwarunkowanie i odwrażliwianie

 

Czy nie byłoby cudownie gdyby udało sie przekonać zwierzę, że tak naprawdę to nie ma powodów do paniki? U psów jest to całkiem możliwe, z kotami troszkę trudniej, ale w pewnym stopniu też jest to wykonalne. Metoda ta wymaga od opiekuna regularności, konsekwencji i cierpliwości. Zdecydowanie polecamy pracę pod okiem behawiorysty.

Co jest celem naszego działania?Płyta do behawioralnego odwrażliwiania na fobię dźwiękową.

Wytworzenie pozytywnego skojarzenia w połączeniu z bodźcem, który wywołuje lęk (wystrzały, dzięki burzy, itd). Możemy taki efekt uzyskać oferując zwierzęciu jego ulubione smakołyki, zabawy czy zabawki zawsze w sytuacji narażenia go na wbudzające lęk dźwięki. Zwierzę uczy się bycia spokojnym przy narażeniu na coraz silniejsze bodźce słuchowe.

Oczywiście w stanach silnych lęków podczas burzy czy sylwestra zwykle nasze próby spalą na panewce, poziom stresu w takich sytuacjach jest tak wysoki, że jedzenie czy zabawa to ostatnie rzeczy o jakich nasz zwierzak myśli. Dlatego odwrażliwianie zaczynamy w okresie zupełnego spokoju, poza sezonem burzowo/fajerwerkowym.

Z pomocą w takiej terapii przychodzi nam np płyta z odtwarzanymi dźwiękami. Na rynku dostępne są gotowe płyty np Clix, jednak może to być jakiekolwiek nagranie dźwięków wzbudzających lęk bardzo dobrej jakości.

Żeby terapia była skuteczna, najpierw musimy określić czy dźwięki i w jakim natężeniu puszczane z płyty, rzeczywiście wywołują lęk. Niektóre psy reagują lękowo tylko na kombinację bodźców: błysk, hałas i spadek ciśnienia, a inne z kolei są tak lękliwe, że odwrażliwanie należy zacząć puszczając płytę w innym pomieszczeniu i jak najciszej. Staramy się tak dostosować głośność, by zwierzę było świadome bodźca (czyli zwracało uwagę w kierunku dźwięku) jednak zachowywało spokój i kontaktowało się z właścicielem. Wprowadzamy wtedy elementy zabawy i smakołyków. Stopniowo odwrażliwiamy zwierzę, zwiększając głośność bodźców, początkowo w jednym pokoju, później w kolejnych pomieszczeniach domu, w obecności różnych członków rodziny, a w ostatecznym etapie gdy zwierzę samo jest w domu oraz poza nim.

W niektórych przypadkach warto rozważyć połączenie modyfikacji behawioralne oraz zastosowania leków p/lękowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

📣

Od 12.07 zapraszamy już do gabinetu na ul. Reymonta 3 (Gliwice Sośnica) ❤️

Zasady i godziny działania gabinetu nie ulegają zmianie, tylko adres.

Obowiązuje rejestracja wizyt.

739227999

📣