Dlaczego lekarz zleca badanie krwi? Po co badać krew u pozornie zdrowego zwierzaka? Jakie objawy są sygnałem, że badanie krwi należy wykonać? Jak przebiega badanie i jak do niego przygotować zwierzę?
W poniższym artykule odpowiemy na te podstawowe pytania.
W trakcie diagnostyki choroby.
Wiele chorób ma podobne objawy, lecz całkowicie różne przyczyny. Na przykład wymioty mogą być między innymi symptomem problemów z krtanią, nerkami, jelitami, trzustką, wątrobą czy układem nerwowym, a kaszel może (lecz nie musi) świadczyć o problemach z układem oddechowym, sercem lub o zarobaczeniu. Lekarz w trakcie badania klinicznego zaleca badanie krwi, by określić stan i poziom wydolności narządów wewnętrznych, potwierdzić lub wręcz wykluczyć niektóre podłoża objawu. Dobór badanych parametrów jest ustalany indywidualnie w zależności od bieżącego stanu pacjenta.
Przed zabiegiem operacyjnym lub znieczuleniem ogólnym.
Każdorazowo zalecamy przeprowadzenie badania krwi przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi lub innymi czynnościami przeprowadzanymi w znieczuleniu ogólnym.
„Profilaktycznie” – wczesne wykrycie choroby pozwala na skuteczniejsze leczenie.
U psów i kotów powyżej siódmego roku życia gorąco zalecamy coroczne podstawowe badanie krwi. Wiele chorób wynikających z dysfunkcji narządów wewnętrznych w pierwszym okresie nie objawia się ogólnie i, co gorsza, nasi podopieczni w naturalny dla zachowań gatunku sposób ukrywają dyskomfort, dlatego też pierwsze stadia choroby przewlekłej mogą przebiegać praktycznie niezauważalnie dla opiekuna zwierzęcia. Przesiewowe badania krwi pozwalają na wczesne ich wykrycie oraz odpowiednią reakcję.
Siódmy rok nie jest magiczną liczbą, po prostu powyżej tego wieku statystycznie więcej zdaża się zachorowań wynikających z niewydolności narządów wewnętrznych.
Gdy zauważysz objawy:
- wzmożone pragnienie
- zmniejszony lub zwiększony apetyt
- zmiana masy ciała (nadwaga lub nagła utrata wagi), bez zmiany diety/apetytu
- ospałość, drażliwość, brak cierpliwości
- zwiększona ilość snu
- nawracające wymioty (nawet sporadyczne) lub biegunka
Nie ignoruj takich objawów! Nie zrzucaj ich na karb wieku, pory roku, zarobaczenia czy depresji z powodu wyjazdu bliskiej osoby.
Pamiętaj, że zwierzęta cierpią w milczeniu!
Jak przebiega badanie i jak przygotować zwierzę?
Do planowego badania krwi zwierzę powinno być na czczo! Przynajmniej 12h, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Sam proces pobrania krwi wygląda podobnie jak u ludzi. Lekarz ocenia z której żyły pobierze krew (najcześciej jest to żyła na przedniej lub tylnej kończynie u psów, kotów czy fretek, u mniejszych zwierząt w zależności od gatunku, żyła ogonowa, uszna, albo szyjna), goli sierść w wybranym miejscu wkłucia, zakłada stazę, odkaża skórę i pobiera krew poprzez wkłucie dożylne.