Lyssetki

W naszym gabinecie po wykonaniu szczepienia p/wściekliźnie otrzymasz Lyssetkę czyli blaszkę z numerem szczepienia, adresem i numerem telefonu do gabinetu. Co roku zmienia się wzór oznaczenia.

Wzory Lyssetek
Lyssetki

Lyssetka ma dwa zadania:

  1. widoczne oznakowanie psa zaszczepionego na wściekliznę
  2. działa częściowo jak adresatka. Osoba, która znajdzie Twojego psa może zadzwonić do nas, a my po numerze szczepienia przeciw wściekliźnie odnajdujemy Twoje dane. (W roku 2014 w ten sposób szybko odnalazły się cztery pieski i wróciły do domu bez stresującej wizyty w schronisku dla bezdomnych zwierząt).

 

Mikroczip (transponder, chip)

Mikroczip jest miniaturowym urządzeniem wszczepianym pod skórę Twojego czteronogiego podopiecznego. Lekarze weterynarii, pracownicy schronisk i organizacji prozwierzęcych oraz każda osoba (np. stranik graniczny) wyposażona w odpowiedni czytnik, może odczytać zakodowany unikalny 15cyfrowy numer. Numer ten należy zarejestrować w mozliwie jak największej ilości baz danych, ponieważ nie wszyskie ze sobą współpracują. Mikroczip jest trwałą formą oznakowania zwierzęcia.

W naszym gabinecie możesz oznakować w ten sposób swojego podopiecznego. Za ciebie również wprowadzimy dane do bazy Safe Animal. Przy chipowaniu otrzymasz także zawieszkę do obroży z kodem QR, który daje natychmiastowy dostęp do danych przy użyciu telefonu, np jeśli ktoś znajdzie Twojego psa, co pozwala zminimalizować czas i stres jaki się wiąże z poszukiwaniem zaginionego zwierzęcia.

Należy pamiętać, ze mikroczip nie działa jak GPS, nie wysyła parametrów aktualnej pozycji geograficznej zwierzęcia, pozwala jedynie na odczytanie unikalnego numeru i powiązanych z nim danych właściciela (np numer telefonu).

Niezmiernie istotna jest też aktualizacja danych w bazie. Informacje błędne są bezużyteczne.

Czytnik mikroczipów MIniMaxII oraz mirkoczipy SafeAnimal
Czytnik mikroczipów MIniMaxII oraz mirkoczipy SafeAnimal

 

Paszport

Jeśli wybierasz się ze swoim psem, kotem lub fretką za granicę musisz się zaopatrzyć w paszport zwierzęcia domowego. Może być on wystawiony tylko dla zwierzęcia trwale oznakowanego, tzn. posiadającego mikroczip lub czytelny tatuaż, jeśli pochodzi z zarejestrowanej hodowli.

Paszporty dla psów, kotów i fretek
Paszporty zwierząt domowych

Paszporty wystawiamy w trakcie wizyty, po badaniu klinicznym zwierzęcia i odczytaniu numeru identyfikacyjnego.

Prawa dotyczące wwozu i wywozy zwierząt do krajów UE i poszczególnych krajów trzecich ulegają ciągłym zmianiom, dlatego nalezy każdorazowo przez planowanym wyjazdem sprawdzić obowiązujące przepisy. Aktualne można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Weterynarii

 

 

Zwierzęta gubią się z różnych powodów, trwałe oznakowanie pozwala na szybką identyfikację właciciela i beezporedni kontakt, dzięki czemu zwierzę ma szanse na szybszy powrót do domu!