with Brak komentarzy

Owariohisterektomia = usunięcie macicy i jajników u samic, czyli tzw. kastracja (potocznie zwana sterylizacją) jest zabiegiem, który najczęściej wykonujemy u kotek i suczek. Jednak czasem istnieje potrzeba poddania temu zabiegowi samic gryzoni, fretek czy zajęczaków.

Niedawno kastrowaliśmy dwie szynszyle, które niebawem mają zamieszkają w nowym domu. Ich dotyczczasowa opiekunka chcąc mieć pewność, że nie zostaną wykorzystane do hodowli zdecydowała się poddać je zabiegowi.szyszka

Zabieg ten u małych zwierząt wykonuje się podobnie jak u większych ssaków. Samiczka poddawana jest narkozie, potem następuje rozcięcie powłok jamy brzusznej w linii pośrodkowej brzucha, odnalezienie, podwiązanie i usunięcie macicy wraz z przydatkami, a następnie zszycie powłok oraz skóry. W naszej praktyce stosujemy szew śródskórny lub klej tkankowy, tak by uniknąć wystających szwów, łatwych do usunięcia przez gryzonia ostrymi ząbkami.

Szynszylki dwie godziny po zabiegu, były już w pełni przytomne i śmigały po klatce.

szyszka 3

 

Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego znieczulenia w dawce dobranej indywidualnie do wagi małego pacjenta oraz nie dopuszczenie do wychłodzenia podatnego na szybkie obniżenie temperatury organizmu. Przy spełnieniu tych warunków ryzyko związane z zabiegiem jest znikome.

Często wykonujemy ten zabieg u samiczek świnek morskich i króliczyc, lecz najcześciej już w stanie ropnego zapalenia (w takiej sytuacji tylko zabieg ratuje życie) i niestety w takim wypadku ryzyko okołooperacyjne jest już zdecydowanie większe, dlatego warto rozważyć kastrację nim dojdzie do rozwoju choroby.

 

 

 

📣
Szanowni Opiekunowie Naszych Pacjentów,
w związku ze zbliżającym się urlopem lekarzy Katarzyny i Piotra Cieślików przedstawiamy grafik skróconych dyżurów, obowiązujących w dniach 23.01-31.01.2023.
Pacjentów w tym czasie otoczy opieką pani doktor Iwona Glinka, a na dyżurach pomagać jej będzie tech. wet. Joanny Kurczak
 
Zachęcamy do zaopatrzenia się w niezbędne leki pacjentów przzewlekle chorych oraz wykonania możliwych do zaplanowania zabiegów profilaktycznych wczęsniej, tak by skrócone dyżury były jak najbardziej dostępne dla pacjentów najbardziej tego potrzebujących.

📣